- Technical Parameter
| Product Attributes | |
|---|---|
| Categories | Sensors, Transducers > Optical Sensors - Photo Detectors - Remote Receiver |
| Series | RPM7138-R |
| Packaging | Bulk |
| Part Status | Obsolete |
| Sensing Distance | 15m |
| B.P.F. Center Frequency | 37.9kHz |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 5.5V |
| Current - Supply | 1.5mA |
| Orientation | Side View |
| Mounting Type | Through Hole |
| Operating Temperature | -10°C ~ 75°C (TA) |
| Additional Resources | |
|---|---|
| Standard Package | 2,000 |
| Other Names | RPM7138V4R |
| Datasheet | |
|---|---|
| RPM7138-V4R.pdf | |
- Commodity Description
RECEIVER REMOTE CTRL 37.9KHZ L
- Related Products
Popular Models

- MPT60363T
- Manufacturer:Infrared receiving tube

- pt204-6c
- Manufacturer:Infrared receiving tube

- PT908-7C(BIN4)
- Manufacturer:Infrared receiving tube

- PT333-3B
- Manufacturer:Infrared receiving tube

- PT334-6B
- Manufacturer:Infrared receiving tube