- Technical Parameter
| Product Attributes | |
|---|---|
| Categories | Sensors, Transducers > Optical Sensors - Phototransistors |
| Series | - |
| Packaging | Bulk |
| Part Status | Active |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 30V |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 20mA |
| Current - Dark (Id) (Max) | 100nA |
| Wavelength | 940nm |
| Viewing Angle | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Orientation | Top View |
| Operating Temperature | -25°C ~ 85°C (TA) |
| Package / Case | Radial, 5mm Dia (T 1 3/4) |
| Additional Resources | |
|---|---|
| Standard Package | 500 |
| Other Names | 1080-1158 3203340004 PT3346B |
| Datasheet | |
|---|---|
| PT334-6B.pdf | |
- Commodity Description
Phototransistor Chip Silicon 940nm 2-Pin T-1 Bag
- Related Products
Popular Models

- MPT60363T
- Manufacturer:Infrared receiving tube

- pt204-6c
- Manufacturer:Infrared receiving tube

- PT908-7C(BIN4)
- Manufacturer:Infrared receiving tube

- PT333-3B
- Manufacturer:Infrared receiving tube

- PT334-6B
- Manufacturer:Infrared receiving tube