- Technical Parameter
| Product Attributes | |
|---|---|
| Standard Package | 180 |
| Packaging | Tray |
| Memory Size | 36K (2K x 18) |
| Function | Synchronous |
| Data Rate | 66.7MHz |
| Access Time | 10ns |
| Voltage - Supply | 4.5 V ~ 5.5 V |
| Current - Supply (Max) | 45mA |
| Bus Directional | Uni-Directional |
| Expansion Type | Depth, Width |
| Programmable Flags Support | Yes |
| Retransmit Capability | Yes |
| FWFT Support | No |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 64-LQFP |
| Datasheet | |
|---|---|
| CY7C4235-15AC.pdf | |
- Commodity Description
FIFO Mem Sync Dual Depth/Width Uni-Dir 2K x 18 64-Pin TQFP
- Related Products
Popular Models

- CY7C4235-15AC
- Manufacturer:FIFO