- Technical Parameter
| Product Attributes | |
|---|---|
| Categories | Discrete Semiconductor Products > Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Series | - |
| Packaging | Tube |
| Part Status | Active |
| Transistor Type | NPN - Darlington |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 10A |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 100V |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 3V @ 40mA, 10A |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 2mA |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 1000 @ 5A, 4V |
| Power - Max | 125W |
| Frequency - Transition | - |
| Operating Temperature | 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-247-3 |
| Supplier Device Package | TO-247 |
| Additional Resources | |
|---|---|
| Standard Package | 30 |
| Other Names | 497-2541-5 TIP142-TO218-ND |
| Datasheet | |
|---|---|
| TIP142.pdf | |
- Commodity Description
Darlington Transistors NPN Power Darlington
- Related Products
Popular Models

- MMBTA13 K2D
- Manufacturer:Darlington tube

- MMBTA14 K3D
- Manufacturer:Darlington tube

- MJD112
- Manufacturer:Darlington tube

- KSP13
- Manufacturer:Darlington tube

- FMMT38CTA
- Manufacturer:Darlington tube