- Technical Parameter
| Product Attributes | |
|---|---|
| Categories | Discrete Semiconductor Products > Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Series | - |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Active |
| Transistor Type | NPN - Darlington |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 300mA |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 60V |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 1.25V @ 8mA, 800mA |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 100nA (ICBO) |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 5000 @ 100mA, 5V |
| Power - Max | 330mW |
| Frequency - Transition | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 |
| Supplier Device Package | SOT-23-3 |
| Additional Resources | |
|---|---|
| Standard Package | 3,000 |
| Other Names | FMMT38CTR |
| Datasheet | |
|---|---|
| FMMT38CTA.pdf | |
- Commodity Description
Trans Darlington NPN 60V 0.3A Automotive 3-Pin SOT-23 T/R
- Related Products
Popular Models

- MMBTA13 K2D
- Manufacturer:Darlington tube

- MMBTA14 K3D
- Manufacturer:Darlington tube

- MJD112
- Manufacturer:Darlington tube

- KSP13
- Manufacturer:Darlington tube

- FMMT38CTA
- Manufacturer:Darlington tube