- Technical Parameter
| Product Attributes | |
|---|---|
| Categories | Discrete Semiconductor Products > Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Series | - |
| Packaging | Tube |
| Part Status | Active |
| Transistor Type | NPN - Darlington |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 5A |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 100V |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 4V @ 20mA, 5A |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 500µA |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 1000 @ 3A, 3V |
| Power - Max | 2W |
| Frequency - Transition | - |
| Operating Temperature | 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-3 |
| Supplier Device Package | TO-220AB |
| Additional Resources | |
|---|---|
| Standard Package | 50 |
| Other Names | 497-2543-5 |
| Datasheet | |
|---|---|
| No Data | |
- Commodity Description
TIP122 by ST Design and production,in Chip1Cloud Spot sales,And can pass Chip1Cloud Purchasing。TIP122 Price reference $ 0.1288。TIP122 - Categories :Discrete Semiconductor Products > Transistors - Bipolar (BJT) - Single
;Series :-;Packaging :Tube;Part Status :Active;Transistor Type :NPN - Darlington;Current - Collector (Ic) (Max) :5A;Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :100V;Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic :4V @ 20mA, 5A;Current - Collector Cutoff (Max) :500µA;DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce :1000 @ 3A, 3V;Power - Max :2W;Frequency - Transition :-;Operating Temperature :150°C (TJ);Mounting Type :Through Hole;Package / Case :TO-220-3;Supplier Device Package :TO-220AB;Standard Package :50;Other Names :497-2543-5、;。You can download Chinese information、Pin map、DatasheetData sheet function specification,In the information TIP122 Detailed pin diagram and function application circuit diagram voltage and usage method and tutorial
- Related Products
Popular Models

- MMBTA13 K2D
- Manufacturer:Darlington tube

- MMBTA14 K3D
- Manufacturer:Darlington tube

- MJD112
- Manufacturer:Darlington tube

- KSP13
- Manufacturer:Darlington tube

- FMMT38CTA
- Manufacturer:Darlington tube