- Technical Parameter
| Product Attributes | |
|---|---|
| Standard Package | 41 |
| Packaging | Tube |
| Protocol | USB |
| Function | Controller |
| Interface | GPIO, SPI |
| Standards | USB 2.0 |
| Voltage - Supply | 4 V ~ 5.5 V |
| Current - Supply | 40mA |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Package / Case | 18-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Datasheet | |
|---|---|
| CY7C63813-SXC.pdf | |
- Commodity Description
IC USB PERIPHERAL CTRLR 18-SOIC
- Related Products
Popular Models

- CY8C24423A-24PXI
- Manufacturer:CYPRESS

- CY7C63813-PXC
- Manufacturer:CYPRESS

- CY7C63813-SXC
- Manufacturer:CYPRESS

- CY8C21534-24PVXI
- Manufacturer:CYPRESS

- CY7C68000-56LFXC
- Manufacturer:CYPRESS