- Technical Parameter
| Product Attributes | |
|---|---|
| Categories | Sensors, Transducers > Color Sensors |
| Series | - |
| Part Status | Active |
| Output | Frequency |
| Resolution (Bits) | - |
| Features | Auto Power Down |
| Voltage - Supply | 2.7V ~ 5.5V |
| Current - Supply (Max) | 2mA @ 5V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Additional Resources | |
|---|---|
| Standard Package | 1,000 |
| Other Names | 300220004 TCS3200-D-TR TCS3200-D-TRTR TCS3200-D-TRTR-ND TCS3200DTR |
| Datasheet | |
|---|---|
| TCS3200D-TR.pdf | |
- Commodity Description
TCS3200D-TR by AMS Design and production,in Chip1Cloud Spot sales,And can pass Chip1Cloud Purchasing。TCS3200D-TR Price reference $ 2.3507。TCS3200D-TR - Categories :Sensors, Transducers > Color Sensors
;Series :-;Part Status :Active;Output :Frequency;Resolution (Bits) :-;Features :Auto Power Down;Voltage - Supply :2.7V ~ 5.5V;Current - Supply (Max) :2mA @ 5V;Operating Temperature :-40°C ~ 85°C;Package / Case :8-SOIC (0.154", 3.90mm Width);Standard Package :1,000;Other Names :300220004、TCS3200-D-TR、TCS3200-D-TRTR、TCS3200-D-TRTR-ND、TCS3200DTR、;。You can download TCS3200D-TR Chinese information、Pin map、DatasheetData sheet function specification,In the information TCS3200D-TR Detailed pin diagram and function application circuit diagram voltage and usage method and tutorial
- Related Products
Popular Models

- TCS3200D-TR
- Manufacturer:Color sensor