- Technical Parameter
| Product Attributes | |
|---|---|
| Categories | Integrated Circuits (ICs) > Interface - Encoders, Decoders, Converters |
| Series | - |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Active |
| Type | Infrared Encoder/Decoder |
| Applications | - |
| Voltage - Supply, Analog | 2.7 V ~ 5.5 V |
| Voltage - Supply, Digital | 2.7 V ~ 5.5 V |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Supplier Device Package | 8-TSSOP |
| Additional Resources | |
|---|---|
| Standard Package | 2,000 |
| Other Names | 296-6573-2 |
| Datasheet | |
|---|---|
| TIR1000PWR.pdf | |
- Commodity Description
Standalone IrDA Encoder & Decoder
- Related Products
Popular Models
.jpg)
- SN74AVC6T622PWR
- Manufacturer:Code switch

- MCP2122-E/SN
- Manufacturer:Code switch

- SN74AVC6T622RGYR
- Manufacturer:Code switch

- MCP2122-E/P
- Manufacturer:Code switch

- MCP2122T-E/SN
- Manufacturer:Code switch