- Technical Parameter
| Product Attributes | |
|---|---|
| Categories | Integrated Circuits (ICs) > Interface - CODECs |
| Series | - |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Active |
| Type | Audio, AC '97 |
| Data Interface | - |
| Resolution (Bits) | 6 b |
| Number of ADCs / DACs | - |
| Sigma Delta | No |
| S/N Ratio, ADCs / DACs (db) Typ | - |
| Dynamic Range, ADCs / DACs (db) Typ | - |
| Voltage - Supply, Analog | 1.2 V ~ 3.6 V |
| Voltage - Supply, Digital | 1.2 V ~ 3.6 V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Supplier Device Package | 20-TSSOP |
| Additional Resources | |
|---|---|
| Standard Package | 2,000 |
| Other Names | 296-24458-2 SN74AVC6T622PWRG4 SN74AVC6T622PWRG4-ND |
| Datasheet | |
|---|---|
| SN74AVC6T622PWR.pdf | |
- Commodity Description
Texas Instruments SN74AVC6T622PWR IC CO, Package
- Related Products
Popular Models
.jpg)
- SN74AVC6T622PWR
- Manufacturer:Code switch

- MCP2122-E/SN
- Manufacturer:Code switch

- SN74AVC6T622RGYR
- Manufacturer:Code switch

- MCP2122-E/P
- Manufacturer:Code switch

- MCP2122T-E/SN
- Manufacturer:Code switch