- Technical Parameter
| Product Attributes | |
|---|---|
| Categories | Capacitors |
| Series | CC |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Active |
| Capacitance | 10000pF |
| Tolerance | ±10% |
| Voltage - Rated | 50V |
| Temperature Coefficient | X7R |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Features | - |
| Ratings | - |
| Applications | General Purpose |
| Failure Rate | - |
| Mounting Type | Surface Mount, MLCC |
| Package / Case | 0402 (1005 Metric) |
| Size / Dimension | 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) |
| Height - Seated (Max) | - |
| Thickness (Max) | 0.022" (0.55mm) |
| Lead Spacing | - |
| Lead Style | - |
| Additional Resources | |
|---|---|
| Standard Package | 10,000 |
| Other Names | 04022R103K9B20D 311-1349-2 |
| Datasheet | |
|---|---|
| CC0402KRX7R9BB103.pdf | |
- Commodity Description
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT 10nF 50V X7R 10%
- Related Products
Popular Models

- 0402 X7R 10NF 10% 50V
- Manufacturer:Chip capacitor

- 0402 X5R 10UF 20% 6.3V
- Manufacturer:Chip capacitor

- CL05B103KB5NNNC
- Manufacturer:Chip capacitor

- CC0402KRX7R9BB103
- Manufacturer:Chip capacitor

- CC0402JRNPO9BN470
- Manufacturer:Chip capacitor