- Technical Parameter
| Product Attributes | |
|---|---|
| Categories | Crystals, Oscillators, Resonators |
| Series | CERALOCK® CSTCR |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Active |
| Type | Ceramic |
| Frequency | 6MHz |
| Frequency Stability | ±0.2% |
| Frequency Tolerance | ±0.5% |
| Features | Built in Capacitor |
| Capacitance | 15pF |
| Operating Temperature | -20°C ~ 80°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 3-SMD, Non-Standard |
| Size / Dimension | 0.177" L x 0.079" W (4.50mm x 2.00mm) |
| Height | 0.047" (1.19mm) |
| Impedance | 50 Ohms |
| Additional Resources | |
|---|---|
| Standard Package | 3,000 |
| Other Names | 490-1204-2 CSTCR6M00G53R0 |
| Datasheet | |
|---|---|
| CSTCR6M00G53-R0.pdf | |
- Commodity Description
Ceramic Resonator 6MHz ±0.5% (Tol) ±0.2% (Stability) 15pF 50Ohm 3-Pin CSMD T/R
- Related Products
Popular Models

- CRB500E500khz
- Manufacturer:ceramic resonator

- CRB 455E
- Manufacturer:ceramic resonator

- CSTLS4M00G53-B0
- Manufacturer:ceramic resonator

- 4.194MHz ±0.5% 15pF
- Manufacturer:ceramic resonator

- 4MHz ±0.5% 47pF
- Manufacturer:ceramic resonator