- Technical Parameter
| Product Attributes | |
|---|---|
| Categories | Crystals, Oscillators, Resonators |
| Series | CERALOCK® CSTLS |
| Packaging | Bulk |
| Part Status | Active |
| Type | Ceramic |
| Frequency | 4MHz |
| Frequency Stability | ±0.2% |
| Frequency Tolerance | ±0.5% |
| Features | Built in Capacitor |
| Capacitance | 15pF |
| Operating Temperature | -20°C ~ 80°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial - 3 Lead, 2.50mm Pitch |
| Size / Dimension | 0.315" L x 0.118" W (8.00mm x 3.00mm) |
| Height | 0.236" (6.00mm) |
| Impedance | 30 Ohms |
| Additional Resources | |
|---|---|
| Standard Package | 500 |
| Other Names | 490-1208 CSTLS4M00G53B0 CSTS0400MG03 |
| Datasheet | |
|---|---|
| CSTLS4M00G53-B0.pdf | |
- Commodity Description
CSTLS4M00G53-B0 by muRata Design and production,in Chip1Cloud Spot sales,And can pass Chip1Cloud Purchasing。CSTLS4M00G53-B0 Price reference $ 0.0326。CSTLS4M00G53-B0 - Categories :Crystals, Oscillators, Resonators;Series :CERALOCK® CSTLS
;Packaging :Bulk;Part Status :Active;Type :Ceramic;Frequency :4MHz;Frequency Stability :±0.2%;Frequency Tolerance :±0.5%;Features :Built in Capacitor;Capacitance :15pF;Operating Temperature :-20°C ~ 80°C;Mounting Type :Through Hole;Package / Case :Radial - 3 Lead, 2.50mm Pitch;Size / Dimension :0.315" L x 0.118" W (8.00mm x 3.00mm);Height :0.236" (6.00mm);Impedance :30 Ohms;Standard Package :500;Other Names :490-1208、CSTLS4M00G53B0、CSTS0400MG03、;。You can download CSTLS4M00G53-B0 Chinese information、Pin map、DatasheetData sheet function specification,In the information CSTLS4M00G53-B0 Detailed pin diagram and function application circuit diagram voltage and usage method and tutorial
- Related Products
Popular Models

- CRB500E500khz
- Manufacturer:ceramic resonator

- CRB 455E
- Manufacturer:ceramic resonator

- CSTLS4M00G53-B0
- Manufacturer:ceramic resonator

- 4.194MHz ±0.5% 15pF
- Manufacturer:ceramic resonator

- 4MHz ±0.5% 47pF
- Manufacturer:ceramic resonator