- Technical Parameter
| Product Attributes | |
|---|---|
| Categories | Crystals, Oscillators, Resonators |
| Series | CERALOCK® CSTCE |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Active |
| Type | Ceramic |
| Frequency | 8MHz |
| Frequency Stability | ±0.2% |
| Frequency Tolerance | ±0.5% |
| Features | Built in Capacitor |
| Capacitance | 33pF |
| Operating Temperature | -20°C ~ 80°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 3-SMD, Non-Standard |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.051" W (3.20mm x 1.30mm) |
| Height | 0.031" (0.79mm) |
| Additional Resources | |
|---|---|
| Standard Package | 3,000 |
| Other Names | 490-1195-2 CSTCE8M00G55R0 |
| Datasheet | |
|---|---|
| CSTCE8M00G55-R0.pdf | |
- Commodity Description
CSTCE8M00G55-R0 by muRata Design and production,in Chip1Cloud Spot sales,And can pass Chip1Cloud Purchasing。CSTCE8M00G55-R0 Price reference $ 0.1735。CSTCE8M00G55-R0 - Categories :Crystals, Oscillators, Resonators;Series :CERALOCK® CSTCE
;Packaging :Tape & Reel (TR);Part Status :Active;Type :Ceramic;Frequency :8MHz;Frequency Stability :±0.2%;Frequency Tolerance :±0.5%;Features :Built in Capacitor;Capacitance :33pF;Operating Temperature :-20°C ~ 80°C;Mounting Type :Surface Mount;Package / Case :3-SMD, Non-Standard;Size / Dimension :0.126" L x 0.051" W (3.20mm x 1.30mm);Height :0.031" (0.79mm);Standard Package :3,000;Other Names :490-1195-2、CSTCE8M00G55R0、;。You can download CSTCE8M00G55-R0 Chinese information、Pin map、DatasheetData sheet function specification,In the information CSTCE8M00G55-R0 Detailed pin diagram and function application circuit diagram voltage and usage method and tutorial
- Related Products
Popular Models

- CRB500E500khz
- Manufacturer:ceramic resonator

- CRB 455E
- Manufacturer:ceramic resonator

- CSTLS4M00G53-B0
- Manufacturer:ceramic resonator

- 4.194MHz ±0.5% 15pF
- Manufacturer:ceramic resonator

- 4MHz ±0.5% 47pF
- Manufacturer:ceramic resonator