- Technical Parameter
| Product Attributes | |
|---|---|
| Categories | Crystals, Oscillators, Resonators > Resonators |
| Series | CERALOCK® CSTLS |
| Packaging | Bulk |
| Part Status | Active |
| Type | Ceramic |
| Frequency | 8MHz |
| Frequency Stability | ±0.2% |
| Frequency Tolerance | ±0.5% |
| Features | Built in Capacitor |
| Capacitance | 15pF |
| Operating Temperature | -20°C ~ 80°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial - 3 Lead, 2.50mm Pitch |
| Size / Dimension | 0.315" L x 0.118" W (8.00mm x 3.00mm) |
| Height | 0.236" (6.00mm) |
| Impedance | 25 Ohms |
| Additional Resources | |
|---|---|
| Standard Package | 500 |
| Other Names | 490-1212 CSTLS8M00G53B0 CSTS0800MG03 |
| Datasheet | |
|---|---|
| CSTLS8M00G53-B0.pdf | |
- Commodity Description
Resonators 8.000MHZ .5% LEADED
- Related Products
Popular Models

- CRB500E500khz
- Manufacturer:ceramic resonator

- CRB 455E
- Manufacturer:ceramic resonator

- CSTLS4M00G53-B0
- Manufacturer:ceramic resonator

- 4.194MHz ±0.5% 15pF
- Manufacturer:ceramic resonator

- 4MHz ±0.5% 47pF
- Manufacturer:ceramic resonator