- Technical Parameter
| Product Attributes | |
|---|---|
| Standard Package | 75 |
| Packaging | Tube |
| Type | Current Transmitter |
| Input Type | Voltage |
| Output Type | Voltage |
| Interface | 2-Wire |
| Current - Supply | 20mA |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Datasheet | |
|---|---|
| XTR116UA.pdf | |
- Commodity Description
Current Loop Transmitter 8-Pin SOIC Tube
- Related Products
Popular Models

- XTR111AIDGQR
- Manufacturer:4-20MA

- XTR115UA
- Manufacturer:4-20MA

- XTR116UA
- Manufacturer:4-20MA

- XTR116U/2K5
- Manufacturer:4-20MA

- XTR105UA
- Manufacturer:4-20MA