- Technical Parameter
| Product Attributes | |
|---|---|
| Standard Package | 2,000 |
| Packaging | Tape & Box (TB) |
| Reference Type | Shunt |
| Output Type | Adjustable |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 2.5V |
| Voltage - Output (Max) | 36V |
| Current - Output | 100mA |
| Tolerance | ±1% |
| Temperature Coefficient | 20ppm/°C Typical |
| Noise - 0.1Hz to 10Hz | - |
| Noise - 10Hz to 10kHz | - |
| Voltage - Input | - |
| Current - Supply | - |
| Current - Cathode | 1mA |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) Formed Leads |
| Datasheet | |
|---|---|
| AS431BZTR-E1.pdf | |
- Commodity Description
IC VREF SHUNT ADJ TO92
- Related Products
Popular Models

- ME431BXG
- Manufacturer:Voltage reference

- TL431K-T92-B
- Manufacturer:Voltage reference

- TL431G-AE2-R
- Manufacturer:Voltage reference

- TL431G-AE3-R
- Manufacturer:Voltage reference

- CJ431 0.5%
- Manufacturer:Voltage reference