- Technical Parameter
| Product Attributes | |
|---|---|
| Categories | Integrated Circuits (ICs) > Data Acquisition - Touch Screen Controllers |
| Series | - |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Active |
| Touchscreen | 4 Wire Resistive |
| Resolution (Bits) | 12 b |
| Interface | I²C, Serial |
| Voltage Reference | External |
| Voltage - Supply | 1.2 V ~ 3.6 V |
| Current - Supply | 226.2µA |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Supplier Device Package | 16-TSSOP |
| Additional Resources | |
|---|---|
| Standard Package | 2,000 |
| Other Names | 296-27124-2 TSC2007IPWR-ND |
| Datasheet | |
|---|---|
| TSC2007IPWR.pdf | |
- Commodity Description
IC TOUCH SCREEN 12BIT 16TSSOP
- Related Products
Popular Models

- RH6616
- Manufacturer:Touch chip

- TTP233D-HA6
- Manufacturer:Touch chip

- RH6030
- Manufacturer:Touch chip

- RH6015-C
- Manufacturer:Touch chip

- TTP233D-BA6
- Manufacturer:Touch chip