- Technical Parameter
| Product Attributes | |
|---|---|
| Categories | Sensors, Transducers > Temperature Sensors - Analog and Digital Output |
| Series | - |
| Packaging | Bulk |
| Part Status | Active |
| Sensor Type | Analog, Local |
| Sensing Temperature - Local | -40°C ~ 125°C |
| Sensing Temperature - Remote | - |
| Output Type | Analog Voltage |
| Voltage - Supply | 2.7 V ~ 5.5 V |
| Resolution | 10mV/°C |
| Features | Shutdown Mode |
| Accuracy - Highest (Lowest) | ±3°C (±4°C) |
| Test Condition | 25°C (-40°C ~ 125°C) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) |
| Supplier Device Package | TO-92-3 |
| Additional Resources | |
|---|---|
| Standard Package | 100 |
| Datasheet | |
|---|---|
| TMP36GT9Z.pdf | |
- Commodity Description
TMP36GT9Z by Analog Devices Inc. Design and production,in Chip1Cloud Spot sales,And can pass Chip1Cloud Purchasing。TMP36GT9Z Price reference $ 0.6834。TMP36GT9Z - Categories :Sensors, Transducers > Temperature Sensors - Analog and Digital Output
;Series :-;Packaging :Bulk;Part Status :Active;Sensor Type :Analog, Local;Sensing Temperature - Local :-40°C ~ 125°C;Sensing Temperature - Remote :-;Output Type :Analog Voltage;Voltage - Supply :2.7 V ~ 5.5 V;Resolution :10mV/°C;Features :Shutdown Mode;Accuracy - Highest (Lowest) :±3°C (±4°C);Test Condition :25°C (-40°C ~ 125°C);Operating Temperature :-40°C ~ 150°C;Mounting Type :Through Hole;Package / Case :TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA);Supplier Device Package :TO-92-3;Standard Package :100;。You can download TMP36GT9Z Chinese information、Pin map、DatasheetData sheet function specification,In the information TMP36GT9Z Detailed pin diagram and function application circuit diagram voltage and usage method and tutorial
- Related Products
Popular Models

- LM50CIM3X/NOPB
- Manufacturer:Temperature sensor

- MCP9700T-E/TT
- Manufacturer:Temperature sensor

- TMP75AIDR
- Manufacturer:Temperature sensor

- TC1047AVNBTR
- Manufacturer:Temperature sensor

- LM75AD
- Manufacturer:Temperature sensor