- Technical Parameter
| Product Attributes | |
|---|---|
| Categories | Sensors, Transducers > Temperature Sensors - Analog and Digital Output |
| Series | - |
| Packaging | Tube |
| Part Status | Active |
| Sensor Type | Digital, Local |
| Sensing Temperature - Local | -55°C ~ 125°C |
| Sensing Temperature - Remote | - |
| Output Type | I²C/SMBus |
| Voltage - Supply | 2.7 V ~ 5.5 V |
| Resolution | 11 b |
| Features | One-Shot, Output Switch, Programmable Limit, Shutdown Mode |
| Accuracy - Highest (Lowest) | ±2°C (±3°C) |
| Test Condition | -25°C ~ 100°C (-55°C ~ 100°C) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Additional Resources | |
|---|---|
| Standard Package | 98 |
| Datasheet | |
|---|---|
| ADT75ARZ.pdf | |
- Commodity Description
Temp Sensor Digital Serial (I2C) 8-Pin SOIC N Tube
- Related Products
Popular Models

- LM50CIM3X/NOPB
- Manufacturer:Temperature sensor

- MCP9700T-E/TT
- Manufacturer:Temperature sensor

- TMP75AIDR
- Manufacturer:Temperature sensor

- TC1047AVNBTR
- Manufacturer:Temperature sensor

- LM75AD
- Manufacturer:Temperature sensor