- Technical Parameter
| Product Attributes | |
|---|---|
| Categories | Capacitors |
| Series | TAJ |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Active |
| Capacitance | 2.2µF |
| Tolerance | ±10% |
| Voltage - Rated | 16V |
| Type | Molded |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 6.5 Ohm |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Lifetime @ Temp. | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.071" (1.80mm) |
| Lead Spacing | - |
| Manufacturer Size Code | A |
| Features | General Purpose |
| Failure Rate | - |
| Additional Resources | |
|---|---|
| Standard Package | 2,000 |
| Other Names | 478-2353-2 TAJA225K016R |
| Datasheet | |
|---|---|
| TAJA225K016RNJ.pdf | |
- Commodity Description
TC 2,2uF 16V 10% Case A
- Related Products
Popular Models

- 1uF (105) ±10% 16V
- Manufacturer:tantalum capacitors

- 1uF (105) ±10% 25V
- Manufacturer:tantalum capacitors

- 10uF (106) ±10% 10V
- Manufacturer:tantalum capacitors

- 4.7uF (475) ±10% 10V
- Manufacturer:tantalum capacitors

- 10uF (106) ±20% 6.3V
- Manufacturer:tantalum capacitors