- Technical Parameter
| Product Attributes | |
|---|---|
| Categories | Discrete Semiconductor Products > Thyristors - TRIACs |
| Series | - |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Part Status | Active |
| Triac Type | Logic - Sensitive Gate |
| Voltage - Off State | 600V |
| Current - On State (It (RMS)) (Max) | 600mA |
| Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) | 2V |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) | 8A, 8.8A |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | 5mA |
| Current - Hold (Ih) (Max) | 10mA |
| Configuration | Single |
| Operating Temperature | 125°C (TJ) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) (Formed Leads) |
| Supplier Device Package | TO-92-3 |
| Additional Resources | |
|---|---|
| Standard Package | 5,000 |
| Other Names | 1740-1190 1740-1190-1 1740-1190-1-ND 568-3745 568-3745-ND 934056668412 |
| Datasheet | |
|---|---|
| MAC97A8,412.pdf | |
- Commodity Description
Thyristor TRIAC 600V 8.8A 3-Pin SPT Bulk - Bulk (Alt: MAC97A8,412)
- Related Products
Popular Models

- PCR606
- Manufacturer:Silicon controlled

- MCR100-6
- Manufacturer:Silicon controlled

- MCR100-8
- Manufacturer:Silicon controlled

- MCR100G-8-AD-AE3-R
- Manufacturer:Silicon controlled

- MAC97A6
- Manufacturer:Silicon controlled