- Technical Parameter
| Product Attributes | |
|---|---|
| Categories | Discrete Semiconductor Products > Thyristors - TRIACs |
| Series | - |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Active |
| Triac Type | Logic - Sensitive Gate |
| Voltage - Off State | 600V |
| Current - On State (It (RMS)) (Max) | 1A |
| Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) | 1.3V |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) | 8A, 8.5A |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | 3mA |
| Current - Hold (Ih) (Max) | 7mA |
| Configuration | Single |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) (Formed Leads) |
| Supplier Device Package | TO-92-3 |
| Additional Resources | |
|---|---|
| Standard Package | 2,000 |
| Other Names | 497-4682-2 Z0103MA5AL2 |
| Datasheet | |
|---|---|
| Z0103MA 5AL2.pdf | |
- Commodity Description
600V,1A,standard Triacs
- Related Products
Popular Models

- PCR606
- Manufacturer:Silicon controlled

- MCR100-6
- Manufacturer:Silicon controlled

- MCR100-8
- Manufacturer:Silicon controlled

- MCR100G-8-AD-AE3-R
- Manufacturer:Silicon controlled

- MAC97A6
- Manufacturer:Silicon controlled