- Technical Parameter
| Product Attributes | |
|---|---|
| Categories | Integrated Circuits (ICs) > Clock/Timing - Real Time Clocks |
| Series | - |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Active |
| Type | Clock/Calendar |
| Features | Alarm, Leap Year, Square Wave Output, TCXO/Crystal, Watchdog Timer |
| Memory Size | - |
| Time Format | HH:MM:SS (12/24 hr) |
| Date Format | YY-MM-DD-dd |
| Interface | I²C, 2-Wire Serial |
| Voltage - Supply | 1.8 V ~ 4.2 V |
| Voltage - Supply, Battery | 1.8 V ~ 4.2 V |
| Current - Timekeeping (Max) | 1.5µA @ 3.3V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Supplier Device Package | 20-SO |
| Additional Resources | |
|---|---|
| Standard Package | 2,000 |
| Other Names | 568-9817-2 935295732518 PCF2129AT2518 |
| Datasheet | |
|---|---|
| PCF2129AT/2,518.pdf | |
- Commodity Description
IC RTC CLK/CAL I2C/SPI 20-SOIC
- Related Products
Popular Models

- HT1381
- Manufacturer:Real time clock

- PCF8563T/5,518
- Manufacturer:Real time clock

- PCF8563TS/5
- Manufacturer:Real time clock

- ISL1208IB8Z-TK
- Manufacturer:Real time clock

- DS1307Z+TR
- Manufacturer:Real time clock