- Technical Parameter
| Product Attributes | |
|---|---|
| Categories | Integrated Circuits (ICs) > Clock/Timing - Real Time Clocks |
| Series | - |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Active |
| Type | Clock/Calendar |
| Features | Leap Year, Square Wave Output, Trickle-Charger |
| Memory Size | - |
| Time Format | HH:MM:SS (24 hr) |
| Date Format | YY-MM-DD-dd |
| Interface | I²C, 2-Wire Serial |
| Voltage - Supply | 3 V ~ 3.6 V |
| Voltage - Supply, Battery | 1.4 V ~ 3.6 V |
| Current - Timekeeping (Max) | 100µA @ 3.3V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Additional Resources | |
|---|---|
| Standard Package | 2,500 |
| Other Names | 296-24583-2 |
| Datasheet | |
|---|---|
| BQ32000DR.pdf | |
- Commodity Description
Real Time Clock Serial 8-Pin SOIC T/R
- Related Products
Popular Models

- HT1381
- Manufacturer:Real time clock

- PCF8563T/5,518
- Manufacturer:Real time clock

- PCF8563TS/5
- Manufacturer:Real time clock

- ISL1208IB8Z-TK
- Manufacturer:Real time clock

- DS1307Z+TR
- Manufacturer:Real time clock