- Technical Parameter
| Product Attributes | |
|---|---|
| Categories | Sensors, Transducers > Optical Sensors - Photointerrupters - Slot Type - Transistor Output |
| Series | - |
| Packaging | Bulk |
| Part Status | Active |
| Sensing Distance | 0.118" (3mm) |
| Sensing Method | Transmissive |
| Output Configuration | Phototransistor |
| Current - DC Forward (If) (Max) | 50mA |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 30mA |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 30V |
| Response Time | 10µs, 10µs |
| Operating Temperature | -25°C ~ 85°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | PCB Mount |
| Type | Unamplified |
| Additional Resources | |
|---|---|
| Standard Package | 1,000 |
| Other Names | 511-1351 RPI-352-ND RPI352 |
| Datasheet | |
|---|---|
| RPI-352.pdf | |
- Commodity Description
Photointerrupter Transmissive 3mm Phototransistor 4-Pin
- Related Products
Popular Models

- ITR8307/S17/TR8(B)
- Manufacturer:Photoelectric switch

- ITR9606
- Manufacturer:Photoelectric switch

- ITR8307/S17/TR8(B)(CY)
- Manufacturer:Photoelectric switch

- ITR8307/S17/TR8(B)
- Manufacturer:Photoelectric switch

- ITR9608
- Manufacturer:Photoelectric switch