- Technical Parameter
| Product Attributes | |
|---|---|
| Categories | Sensors, Transducers > Optical Sensors - Photointerrupters - Slot Type - Transistor Output |
| Series | - |
| Packaging | Bulk |
| Part Status | Active |
| Sensing Distance | 0.197" (5mm) |
| Sensing Method | Transmissive |
| Output Configuration | Phototransistor |
| Current - DC Forward (If) (Max) | 50mA |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 20mA |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 30V |
| Response Time | 15µs |
| Operating Temperature | -25°C ~ 85°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Slotted Module |
| Type | Unamplified |
| Additional Resources | |
|---|---|
| Standard Package | 90 |
| Datasheet | |
|---|---|
| ITR9606-F.pdf | |
- Commodity Description
ITR9606-F by Everlight Electronics Design and production,in Chip1Cloud Spot sales,And can pass Chip1Cloud Purchasing。ITR9606-F Price reference $ 0.1521。ITR9606-F - Categories :Sensors, Transducers > Optical Sensors - Photointerrupters - Slot Type - Transistor Output
;Series :-;Packaging :Bulk;Part Status :Active;Sensing Distance :0.197" (5mm);Sensing Method :Transmissive;Output Configuration :Phototransistor;Current - DC Forward (If) (Max) :50mA;Current - Collector (Ic) (Max) :20mA;Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :30V;Response Time :15µs;Operating Temperature :-25°C ~ 85°C;Mounting Type :Through Hole;Package / Case :Slotted Module;Type :Unamplified;Standard Package :90;。You can download ITR9606-F Chinese information、Pin map、DatasheetData sheet function specification,In the information ITR9606-F Detailed pin diagram and function application circuit diagram voltage and usage method and tutorial
- Related Products
Popular Models

- ITR8307/S17/TR8(B)
- Manufacturer:Photoelectric switch

- ITR9606
- Manufacturer:Photoelectric switch

- ITR8307/S17/TR8(B)(CY)
- Manufacturer:Photoelectric switch

- ITR8307/S17/TR8(B)
- Manufacturer:Photoelectric switch

- ITR9608
- Manufacturer:Photoelectric switch