- Technical Parameter
| Product Attributes | |
|---|---|
| Categories | Sensors, Transducers > Optical Sensors - Reflective - Analog Output |
| Series | - |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Active |
| Sensing Distance | 0.039" (1mm) |
| Sensing Method | Reflective |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 30V |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 50mA |
| Current - DC Forward (If) (Max) | 50mA |
| Output Type | Phototransistor |
| Response Time | 20µs, 20µs |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 4-SMD, Flat Leads |
| Operating Temperature | -25°C ~ 85°C |
| Additional Resources | |
|---|---|
| Standard Package | 1,000 |
| Datasheet | |
|---|---|
| ITR8307/TR8.pdf | |
- Commodity Description
ITR8307/TR8 by Everlight Electronics Design and production,in Chip1Cloud Spot sales,And can pass Chip1Cloud Purchasing。ITR8307/TR8 Price reference $ 0.1467。ITR8307/TR8 - Categories :Sensors, Transducers > Optical Sensors - Reflective - Analog Output
;Series :-;Packaging :Tape & Reel (TR);Part Status :Active;Sensing Distance :0.039" (1mm);Sensing Method :Reflective;Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :30V;Current - Collector (Ic) (Max) :50mA;Current - DC Forward (If) (Max) :50mA;Output Type :Phototransistor;Response Time :20µs, 20µs;Mounting Type :Surface Mount;Package / Case :4-SMD, Flat Leads;Operating Temperature :-25°C ~ 85°C;Standard Package :1,000;。You can download ITR8307/TR8 Chinese information、Pin map、DatasheetData sheet function specification,In the information ITR8307/TR8 Detailed pin diagram and function application circuit diagram voltage and usage method and tutorial
- Related Products
Popular Models

- ITR8307/S17/TR8(B)
- Manufacturer:Photoelectric switch

- ITR9606
- Manufacturer:Photoelectric switch

- ITR8307/S17/TR8(B)(CY)
- Manufacturer:Photoelectric switch

- ITR8307/S17/TR8(B)
- Manufacturer:Photoelectric switch

- ITR9608
- Manufacturer:Photoelectric switch