- Technical Parameter
| Product Attributes | |
|---|---|
| Standard Package | 1,000 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Number of I/O | 8 |
| Interface | I2C, SMBus |
| Interrupt Output | Yes |
| Features | POR |
| Output Type | Push-Pull |
| Current - Output Source/Sink | 10mA, 25mA |
| Frequency - Clock | 400kHz |
| Voltage - Supply | 2.3 V ~ 5.5 V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Datasheet | |
|---|---|
| PCA9554D,118.pdf | |
- Commodity Description
IC I/O EXPANDER I2C 8B 16SOIC
- Related Products
Popular Models

- 74HC137D
- Manufacturer:NXP

- BT138-600E
- Manufacturer:NXP

- PCA9536DP
- Manufacturer:NXP

- LPC812M101JDH20
- Manufacturer:NXP

- LPC824M201JHI33E
- Manufacturer:NXP