- Technical Parameter
| Product Attributes | |
|---|---|
| Categories | Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Motor Drivers, Controllers |
| Series | - |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Active |
| Motor Type - Stepper | Unipolar |
| Motor Type - AC, DC | Brushed DC |
| Function | Driver - Fully Integrated, Control and Power Stage |
| Output Configuration | Low Side (7) |
| Interface | Parallel |
| Technology | NMOS |
| Step Resolution | - |
| Applications | General Purpose |
| Current - Output | 1A |
| Voltage - Supply | 5 V ~ 20 V |
| Voltage - Load | 5 V ~ 20 V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Supplier Device Package | 16-TSSOP |
| Additional Resources | |
|---|---|
| Standard Package | 2,000 |
| Other Names | 296-35585-2 |
| Datasheet | |
|---|---|
| DRV777PWR.pdf | |
- Commodity Description
7-Bit Motor and Relay Driver TSSOP16, Ammo-Pack
- Related Products
