- Technical Parameter
| Product Attributes | |
|---|---|
| Categories | Discrete Semiconductor Products > Transistors - FETs, MOSFETs - Single |
| Series | - |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Active |
| FET Type | N-Channel |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 60V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 115mA (Tc) |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 5V, 10V |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 2.5V @ 250µA |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | - |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 50pF @ 25V |
| Vgs (Max) | ±20V |
| FET Feature | - |
| Power Dissipation (Max) | 225mW (Ta) |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 7.5 Ohm @ 500mA, 10V |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | SOT-23-3 (TO-236) |
| Package / Case | TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 |
| Additional Resources | |
|---|---|
| Standard Package | 3,000 |
| Other Names | 2N7002LT1GOSTR |
| Datasheet | |
|---|---|
| 2N7002LT1G.pdf | |
- Commodity Description
Trans MOSFET N-CH 60V 0.115A 3-Pin SOT-23 T/R
- Related Products
Popular Models

- L2N7002LT1G
- Manufacturer:MOS (field effect transistor)

- 2N7002-7-F
- Manufacturer:MOS (field effect transistor)

- L2N7002SLT1G 703 SOT-23(TO-236AB)
- Manufacturer:MOS (field effect transistor)

- 2N7002
- Manufacturer:MOS (field effect transistor)

- L2N7002SWT1G 701 SOT-323(SC70)
- Manufacturer:MOS (field effect transistor)