- Technical Parameter
| Product Attributes | |
|---|---|
| Standard Package | 50 |
| Packaging | Tube |
| Configuration | Half Bridge |
| Input Type | Self Oscillating |
| Delay Time | - |
| Current - Peak | 200mA |
| Number of Configurations | 1 |
| Number of Outputs | 2 |
| High Side Voltage - Max (Bootstrap) | 600V |
| Voltage - Supply | 10 V ~ 15.6 V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 8-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Datasheet | |
|---|---|
| IR2153PBF.pdf | |
- Commodity Description
Driver 600V 0.4A 2-OUT Hi/Lo Side Half Brdg Inv/Non-Inv 8-Pin SOIC Tube
- Related Products
Popular Models

- L8211L-R20-R
- Manufacturer:MOS driver

- EG3001
- Manufacturer:MOS driver

- EG3014
- Manufacturer:MOS driver

- EG3013
- Manufacturer:MOS driver

- EG3011C
- Manufacturer:MOS driver