- Technical Parameter
| Product Attributes | |
|---|---|
| Categories | Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Gate Drivers |
| Series | - |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Active |
| Driven Configuration | Half-Bridge |
| Channel Type | Independent |
| Number of Drivers | 2 |
| Gate Type | IGBT, N-Channel MOSFET |
| Voltage - Supply | 10 V ~ 20 V |
| Logic Voltage - VIL, VIH | 0.8V, 3V |
| Current - Peak Output (Source, Sink) | 210mA, 360mA |
| Input Type | Inverting, Non-Inverting |
| Rise / Fall Time (Typ) | 100ns, 50ns |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| High Side Voltage - Max (Bootstrap) | 600V |
| Additional Resources | |
|---|---|
| Standard Package | 2,500 |
| Other Names | IR2103SPBFTR IR2103STRPBF-ND IR2103STRPBFTR-ND SP001543892 |
| Datasheet | |
|---|---|
| IR2103STRPBF.pdf | |
- Commodity Description
IC DRIVER HALF BRIDGE 600V 8SOIC
- Related Products
Popular Models

- L8211L-R20-R
- Manufacturer:MOS driver

- EG3001
- Manufacturer:MOS driver

- EG3014
- Manufacturer:MOS driver

- EG3013
- Manufacturer:MOS driver

- EG3011C
- Manufacturer:MOS driver