- Technical Parameter
| Product Attributes | |
|---|---|
| Categories | Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Gate Drivers |
| Series | - |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Active |
| Driven Configuration | Half-Bridge |
| Channel Type | Independent |
| Number of Drivers | 2 |
| Gate Type | IGBT, N-Channel MOSFET |
| Voltage - Supply | 10 V ~ 20 V |
| Logic Voltage - VIL, VIH | 0.8V, 2.5V |
| Current - Peak Output (Source, Sink) | 290mA, 600mA |
| Input Type | Inverting, Non-Inverting |
| Rise / Fall Time (Typ) | 70ns, 35ns |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| High Side Voltage - Max (Bootstrap) | 200V |
| Additional Resources | |
|---|---|
| Standard Package | 2,500 |
| Other Names | IRS2003STRPBFTR SP001534384 |
| Datasheet | |
|---|---|
| IRS2003STRPBF.pdf | |
- Commodity Description
IRS2003STRPBF by International Rectifier Design and production,in Chip1Cloud Spot sales,And can pass Chip1Cloud Purchasing。IRS2003STRPBF Price reference $ 0.2344。IRS2003STRPBF - Categories :Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Gate Drivers
;Series :-;Packaging :Tape & Reel (TR);Part Status :Active;Driven Configuration :Half-Bridge;Channel Type :Independent;Number of Drivers :2;Gate Type :IGBT, N-Channel MOSFET;Voltage - Supply :10 V ~ 20 V;Logic Voltage - VIL, VIH :0.8V, 2.5V;Current - Peak Output (Source, Sink) :290mA, 600mA;Input Type :Inverting, Non-Inverting;Rise / Fall Time (Typ) :70ns, 35ns;Operating Temperature :-40°C ~ 150°C (TJ);Mounting Type :Surface Mount;Package / Case :8-SOIC (0.154", 3.90mm Width);Supplier Device Package :8-SOIC;High Side Voltage - Max (Bootstrap) :200V;Standard Package :2,500;Other Names :IRS2003STRPBFTR、SP001534384、;。You can download IRS2003STRPBF Chinese information、Pin map、DatasheetData sheet function specification,In the information IRS2003STRPBF Detailed pin diagram and function application circuit diagram voltage and usage method and tutorial
- Related Products
Popular Models

- L8211L-R20-R
- Manufacturer:MOS driver

- EG3001
- Manufacturer:MOS driver

- EG3014
- Manufacturer:MOS driver

- EG3013
- Manufacturer:MOS driver

- EG3011C
- Manufacturer:MOS driver