- Technical Parameter
| Product Attributes | |
|---|---|
| Standard Package | 3,000 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Amplifier Type | General Purpose |
| Number of Circuits | 1 |
| Output Type | Rail-to-Rail |
| Slew Rate | 0.6 V/μs |
| Gain Bandwidth Product | 1MHz |
| -3db Bandwidth | - |
| Current - Input Bias | 1pA |
| Voltage - Input Offset | 4.5mV |
| Current - Supply | 100μA |
| Current - Output / Channel | 23mA |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 1.8 V ~ 6 V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SC-74A, SOT-753 |
| Datasheet | |
|---|---|
| MCP6001T-E/OT.pdf | |
- Commodity Description
OP Amp Single GP R-R I/O 6V Automotive 5-Pin SOT-23 T/R
- Related Products
Popular Models

- LM258DT
- Manufacturer:Low Power Amplifier

- TS391CG-AF5-R
- Manufacturer:Low Power Amplifier

- TDA2822G-S08-R
- Manufacturer:Low Power Amplifier

- TDA2822L-D08-T
- Manufacturer:Low Power Amplifier

- MCP6002T-I/SN
- Manufacturer:Low Power Amplifier