- Technical Parameter
| Product Attributes | |
|---|---|
| Standard Package | 1 |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Amplifier Type | General Purpose |
| Number of Circuits | 2 |
| Output Type | - |
| Slew Rate | 0.6 V/μs |
| Gain Bandwidth Product | 1.1MHz |
| -3db Bandwidth | - |
| Current - Input Bias | 20nA |
| Voltage - Input Offset | 1mV |
| Current - Supply | 700μA |
| Current - Output / Channel | 60mA |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 3 V ~ 30 V, ±1.5 V ~ 15 V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Datasheet | |
|---|---|
| LM258PT.pdf | |
- Commodity Description
OP Amp Dual GP ±15V/30V Automotive 8-Pin TSSOP T/R
- Related Products
Popular Models

- LM258DT
- Manufacturer:Low Power Amplifier

- TS391CG-AF5-R
- Manufacturer:Low Power Amplifier

- TDA2822G-S08-R
- Manufacturer:Low Power Amplifier

- TDA2822L-D08-T
- Manufacturer:Low Power Amplifier

- MCP6002T-I/SN
- Manufacturer:Low Power Amplifier