- Technical Parameter
| Product Attributes | |
|---|---|
| Standard Package | 25 |
| Packaging | Tube |
| Amplifier Type | General Purpose |
| Number of Circuits | 4 |
| Output Type | - |
| Slew Rate | - |
| Gain Bandwidth Product | - |
| -3db Bandwidth | - |
| Current - Input Bias | 40nA |
| Voltage - Input Offset | 1.5mV |
| Current - Supply | 1mA |
| Current - Output / Channel | 40mA |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 3 V ~ 26 V, ±1.5 V ~ 13 V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 14-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Datasheet | |
|---|---|
| LM2902N.pdf | |
- Commodity Description
14 pin Low Power Quad Operational Amplifier 25 per tube
- Related Products
Popular Models

- LM258DT
- Manufacturer:Low Power Amplifier

- TS391CG-AF5-R
- Manufacturer:Low Power Amplifier

- TDA2822G-S08-R
- Manufacturer:Low Power Amplifier

- TDA2822L-D08-T
- Manufacturer:Low Power Amplifier

- MCP6002T-I/SN
- Manufacturer:Low Power Amplifier