- Technical Parameter
| Product Attributes | |
|---|---|
| Standard Package | 100 |
| Packaging | Tube |
| Amplifier Type | General Purpose |
| Number of Circuits | 2 |
| Output Type | - |
| Slew Rate | 8 V/μs |
| Gain Bandwidth Product | 10MHz |
| -3db Bandwidth | - |
| Current - Input Bias | 200nA |
| Voltage - Input Offset | 500μV |
| Current - Supply | 9mA |
| Current - Output / Channel | 38mA |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | ±3 V ~ 20 V |
| Operating Temperature | -20°C ~ 75°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.209", 5.30mm Width) |
| Datasheet | |
|---|---|
| NJM5532M.pdf | |
- Commodity Description
NJM5532D Series 8 V/us Low Noise Through Hole Dual Operational Amplifier - DMP-8
- Related Products
Popular Models

- BA4558F-E2
- Manufacturer:Low Noise Amplifier

- BA4560F-E2
- Manufacturer:Low Noise Amplifier

- NJM4580M-TE1
- Manufacturer:Low Noise Amplifier

- BA4510F-E2
- Manufacturer:Low Noise Amplifier

- BA15218F-E2
- Manufacturer:Low Noise Amplifier