- Technical Parameter
| Product Attributes | |
|---|---|
| Standard Package | 2,000 |
| Packaging | Tape & Box (TB) |
| Regulator Topology | Positive Fixed |
| Voltage - Output | 5V |
| Current - Output | 100mA |
| Voltage - Dropout (Typical) | 1.8V @ 100mA |
| Number of Regulators | 1 |
| Voltage - Input | Up to 30V |
| Current - Limit (Min) | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) Formed Leads |
| Datasheet | |
|---|---|
| AS78L05ZTR-E1.pdf | |
- Commodity Description
VREG. POS 5V 0,1A 5% TO92
- Related Products
Popular Models

- KIA78L05T
- Manufacturer:Linear Regulator

- 78L12
- Manufacturer:Linear Regulator

- CJ78L08
- Manufacturer:Linear Regulator

- CJ78L05 5V TO-92
- Manufacturer:Linear Regulator

- CJ78L06
- Manufacturer:Linear Regulator