- Technical Parameter
| Product Attributes | |
|---|---|
| Standard Package | 3,000 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Type | DC DC Regulator |
| Topology | Switched Capacitor (Charge Pump) |
| Internal Switch(s) | Yes |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Supply (Min) | 2.7V |
| Voltage - Supply (Max) | 5.5V |
| Voltage - Output | 5.5V |
| Current - Output / Channel | 500mA (Flash) |
| Frequency | 1MHz |
| Dimming | - |
| Applications | Camera Flash |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 10-WFDFN Exposed Pad |
| Datasheet | |
|---|---|
| AAT3176IDH-T1.pdf | |
- Commodity Description
IC LED DRIVER RGLTR 500MA 10TDFN
- Related Products
Popular Models

- SM74HC595D
- Manufacturer:LED driver

- TM1810-3
- Manufacturer:LED driver

- BP9916B
- Manufacturer:LED driver

- Fm4115D
- Manufacturer:LED driver

- BP2831A
- Manufacturer:LED driver