- Technical Parameter
| Product Attributes | |
|---|---|
| Categories | Isolators > Optoisolators - Transistor, Photovoltaic Output |
| Series | - |
| Packaging | Tube |
| Part Status | Active |
| Number of Channels | 1 |
| Voltage - Isolation | 5000Vrms |
| Current Transfer Ratio (Min) | 63% @ 10mA |
| Current Transfer Ratio (Max) | 125% @ 10mA |
| Turn On / Turn Off Time (Typ) | - |
| Rise / Fall Time (Typ) | 5µs, 5µs |
| Input Type | DC |
| Output Type | Transistor |
| Voltage - Output (Max) | 70V |
| Current - Output / Channel | 150mA |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 1.45V |
| Current - DC Forward (If) (Max) | 60mA |
| Vce Saturation (Max) | 300mV |
| Operating Temperature | -55°C ~ 100°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 6-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Supplier Device Package | 6-DIP |
| Additional Resources | |
|---|---|
| Standard Package | 65 |
| Other Names | 160-1318-5 |
| Datasheet | |
|---|---|
| CNY17F-2.pdf | |
- Commodity Description
OPTOISOLTR 5KV TRANSISTOR 6-DIP
- Related Products
