- Technical Parameter
| Product Attributes | |
|---|---|
| Categories | Sensors, Transducers > Optical Sensors - Reflective - Analog Output |
| Series | - |
| Packaging | Tube |
| Part Status | Active |
| Sensing Distance | 0.591" (15mm) |
| Sensing Method | Reflective |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 70V |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 100mA |
| Current - DC Forward (If) (Max) | 60mA |
| Output Type | Phototransistor |
| Response Time | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | PCB Mount |
| Operating Temperature | -25°C ~ 85°C |
| Additional Resources | |
|---|---|
| Standard Package | 50 |
| Other Names | 751-1034-5 |
| Datasheet | |
|---|---|
| TCRT5000L.pdf | |
- Commodity Description
TCRT5000L by VISHAY Design and production,in Chip1Cloud Spot sales,And can pass Chip1Cloud Purchasing。TCRT5000L Price reference $ 0.3882。TCRT5000L - Categories :Sensors, Transducers > Optical Sensors - Reflective - Analog Output
;Series :-;Packaging :Tube;Part Status :Active;Sensing Distance :0.591" (15mm);Sensing Method :Reflective;Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :70V;Current - Collector (Ic) (Max) :100mA;Current - DC Forward (If) (Max) :60mA;Output Type :Phototransistor;Response Time :-;Mounting Type :Through Hole;Package / Case :PCB Mount;Operating Temperature :-25°C ~ 85°C;Standard Package :50;Other Names :751-1034-5、;。You can download TCRT5000L Chinese information、Pin map、DatasheetData sheet function specification,In the information TCRT5000L Detailed pin diagram and function application circuit diagram voltage and usage method and tutorial
- Related Products
Popular Models

- IR204-A-L
- Manufacturer:Infrared transmitting tube

- MIR60363T
- Manufacturer:Infrared transmitting tube

- IR333C-A
- Manufacturer:Infrared transmitting tube

- IR928-6C(6-1)
- Manufacturer:Infrared transmitting tube

- IR908-7C(E7)
- Manufacturer:Infrared transmitting tube