- Technical Parameter
| Product Attributes | |
|---|---|
| Categories | Optoelectronics > Infrared, UV, Visible Emitters |
| Series | - |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Active |
| Type | Infrared (IR) |
| Current - DC Forward (If) (Max) | 65mA |
| Radiant Intensity (Ie) Min @ If | 1mW/sr @ 20mA |
| Wavelength | 940nm |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 1.2V |
| Viewing Angle | 120° |
| Orientation | Top View |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 2-SMD, J-Lead |
| Additional Resources | |
|---|---|
| Standard Package | 2,000 |
| Other Names | 1080-1360-2 3467210050 IR6721C/TR8 |
| Datasheet | |
|---|---|
| IR67-21C/TR8.pdf | |
- Commodity Description
Infrared Emitter 940nm 8mW/sr Circular Top Mount 2-Pin Mini-SMD T/R
- Related Products
Popular Models

- IR204-A-L
- Manufacturer:Infrared transmitting tube

- MIR60363T
- Manufacturer:Infrared transmitting tube

- IR333C-A
- Manufacturer:Infrared transmitting tube

- IR928-6C(6-1)
- Manufacturer:Infrared transmitting tube

- IR908-7C(E7)
- Manufacturer:Infrared transmitting tube