- Technical Parameter
| Product Attributes | |
|---|---|
| Categories | Optoelectronics > Infrared, UV, Visible Emitters |
| Series | - |
| Packaging | Bulk |
| Part Status | Active |
| Type | Infrared (IR) |
| Current - DC Forward (If) (Max) | 100mA |
| Radiant Intensity (Ie) Min @ If | 4mW/sr @ 20mA |
| Wavelength | 940nm |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 1.2V |
| Viewing Angle | 50° |
| Orientation | Top View |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Additional Resources | |
|---|---|
| Standard Package | 1,000 |
| Other Names | 1080-1074 |
| Datasheet | |
|---|---|
| IR204/H60.pdf | |
- Commodity Description
RoHS: Compliant
- Related Products
Popular Models

- IR204-A-L
- Manufacturer:Infrared transmitting tube

- MIR60363T
- Manufacturer:Infrared transmitting tube

- IR333C-A
- Manufacturer:Infrared transmitting tube

- IR928-6C(6-1)
- Manufacturer:Infrared transmitting tube

- IR908-7C(E7)
- Manufacturer:Infrared transmitting tube