- Technical Parameter
| Product Attributes | |
|---|---|
| Standard Package | 1 |
| Packaging | Bulk |
| Type | Controller (PD) |
| Number of Channels | 1 |
| Power - Max | 12.95W |
| Internal Switch(s) | Yes |
| Auxiliary Sense | Yes |
| Standards | 802.3af (PoE) |
| Voltage - Supply | 0 V ~ 57 V |
| Current - Supply | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Package / Case | 8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Datasheet | |
|---|---|
| NCP1092DBG.pdf | |
- Commodity Description
Integrated IEEE 802.3af PoE-PD Interface Controller 8-Pin TSSOP Tube - Rail/Tube (Alt: NCP1092DBG)
- Related Products
Popular Models

- LAN8720A-CP-TR
- Manufacturer:Ethernet

- LAN8710A-EZC-TR
- Manufacturer:Ethernet

- RTL8201CP-VD-LF
- Manufacturer:Ethernet

- LAN8720AI-CP-TR
- Manufacturer:Ethernet

- DP83848KSQ
- Manufacturer:Ethernet