- Technical Parameter
| Product Attributes | |
|---|---|
| Categories | Integrated Circuits (ICs) > Data Acquisition - Touch Screen Controllers |
| Series | - |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Active |
| Touchscreen | 4 Wire Resistive |
| Resolution (Bits) | 12 b |
| Interface | SPI |
| Voltage Reference | Internal |
| Voltage - Supply | 2.2 V ~ 5.25 V |
| Current - Supply | 780µA |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Supplier Device Package | 16-TSSOP |
| Additional Resources | |
|---|---|
| Standard Package | 2,500 |
| Other Names | 296-15049-2 |
| Datasheet | |
|---|---|
| TSC2046IPWR.pdf | |
- Commodity Description
Capacitive Touch Screen 4-Wire 16-Pin TSSOP Tape and Reel
- Related Products
Popular Models

- EG276
- Manufacturer:Driver chip

- Eg-211
- Manufacturer:Driver chip

- GH276
- Manufacturer:Driver chip

- AIP74HC125
- Manufacturer:Driver chip

- OB2512NJPA
- Manufacturer:Driver chip