- Technical Parameter
| Product Attributes | |
|---|---|
| Categories | Discrete Semiconductor Products > Transistors - Bipolar (BJT) - Arrays |
| Series | - |
| Packaging | Tube |
| Part Status | Active |
| Transistor Type | 7 NPN Darlington |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 500mA |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 50V |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 1.6V @ 500µA, 350mA |
| Current - Collector Cutoff (Max) | - |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 1000 @ 350mA, 2V |
| Power - Max | - |
| Frequency - Transition | - |
| Operating Temperature | 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 16-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Supplier Device Package | 16-PDIP |
| Additional Resources | |
|---|---|
| Standard Package | 25 |
| Other Names | MC1413PGOS |
| Datasheet | |
|---|---|
| MC1413PG.pdf | |
- Commodity Description
MC1413PG by ON Design and production,in Chip1Cloud Spot sales,And can pass Chip1Cloud Purchasing。MC1413PG Price reference $ 0.2683。MC1413PG - Categories :Discrete Semiconductor Products > Transistors - Bipolar (BJT) - Arrays
;Series :-;Packaging :Tube;Part Status :Active;Transistor Type :7 NPN Darlington;Current - Collector (Ic) (Max) :500mA;Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :50V;Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic :1.6V @ 500µA, 350mA;Current - Collector Cutoff (Max) :-;DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce :1000 @ 350mA, 2V;Power - Max :-;Frequency - Transition :-;Operating Temperature :150°C (TJ);Mounting Type :Through Hole;Package / Case :16-DIP (0.300", 7.62mm);Supplier Device Package :16-PDIP;Standard Package :25;Other Names :MC1413PGOS、;。You can download MC1413PG Chinese information、Pin map、DatasheetData sheet function specification,In the information MC1413PG Detailed pin diagram and function application circuit diagram voltage and usage method and tutorial
- Related Products
Popular Models

- EG276
- Manufacturer:Driver chip

- Eg-211
- Manufacturer:Driver chip

- GH276
- Manufacturer:Driver chip

- AIP74HC125
- Manufacturer:Driver chip

- OB2512NJPA
- Manufacturer:Driver chip