- Technical Parameter
| Product Attributes | |
|---|---|
| Categories | Capacitors |
| Series | B32529 |
| Packaging | Tape & Box (TB) |
| Part Status | Active |
| Capacitance | 10000pF |
| Tolerance | ±5% |
| Voltage Rating - AC | 63V |
| Voltage Rating - DC | 100V |
| Dielectric Material | Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Size / Dimension | 0.287" L x 0.098" W (7.30mm x 2.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.256" (6.50mm) |
| Termination | PC Pins |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Applications | Automotive; EMI, RFI Suppression |
| Features | - |
| Additional Resources | |
|---|---|
| Standard Package | 3,200 |
| Other Names | 495-2475-3 495-2476-3 495-2476-3-ND |
| Datasheet | |
|---|---|
| B32529C1103J289.pdf | |
- Commodity Description
Cap Film 0.01uF 100V PET 5% (7.2 X 2.5 X 6.5mm) Radial 5mm 125 C Ammo Pack
- Related Products
Popular Models

- 4.7nf 5% 100V
- Manufacturer:Correction capacitor

- 100nF(104)100V,5%
- Manufacturer:Correction capacitor

- 22NF(223) 100V 5%
- Manufacturer:Correction capacitor

- 2.2NF±5%100V
- Manufacturer:Correction capacitor

- 10nF(103) ±5% 100V
- Manufacturer:Correction capacitor