- Technical Parameter
| Product Attributes | |
|---|---|
| Categories | Filters > Ferrite Beads and Chips |
| Series | EMIFIL®, BLM15 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Active |
| Filter Type | Signal Line |
| Number of Lines | 1 |
| Impedance @ Frequency | 47 Ohm @ 100MHz |
| Current Rating (Max) | 300mA |
| DC Resistance (DCR) (Max) | 350 mOhm |
| Ratings | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Package / Case | 0402 (1005 Metric) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Height (Max) | 0.022" (0.55mm) |
| Size / Dimension | 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) |
| Additional Resources | |
|---|---|
| Standard Package | 10,000 |
| Other Names | 490-5188-2 |
| Datasheet | |
|---|---|
| BLM15BB470SN1D.pdf | |
- Commodity Description
Ferrite bead SMD 0402 47R
- Related Products
Popular Models

- 600Ω ±25% 100MHz
- Manufacturer:Chip Bead

- 30Ω ±25% 100MHz
- Manufacturer:Chip Bead

- 220Ω ±25% 100MHz
- Manufacturer:Chip Bead

- 120Ω ±25% 100MHz
- Manufacturer:Chip Bead

- MLB1005-331( f )
- Manufacturer:Chip Bead