- Technical Parameter
| Product Attributes | |
|---|---|
| Standard Package | 1 |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Type | Stereo Audio |
| Data Interface | I2C, Serial |
| Resolution (Bits) | 16 b, 20 b, 24 b, 32 b |
| Number of ADCs / DACs | 2 / 2 |
| Sigma Delta | Yes |
| S/N Ratio, ADCs / DACs (db) Typ | 90 / 100 |
| Dynamic Range, ADCs / DACs (db) Typ | 90 / 90 |
| Voltage - Supply, Analog | 2.7 V ~ 3.6 V |
| Voltage - Supply, JEMICItal | 1.42 V ~ 3.6 V |
| Operating Temperature | -10°C ~ 70°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Datasheet | |
|---|---|
| TLV320AIC23BPWR.pdf | |
- Commodity Description
Audio Codec 2ADC / 2DAC 32bit 28-Pin TSSOP T/R
- Related Products
Popular Models

- CD2399
- Manufacturer:Audio interface chip

- TEA1062NG-S16-R
- Manufacturer:Audio interface chip

- LM4863G-N20-R
- Manufacturer:Audio interface chip

- PT2399S
- Manufacturer:Audio interface chip

- PT2259-S
- Manufacturer:Audio interface chip